top of page

Ahşap Ambalaj Atığı (Ahşap Palet) Geri Dönüşüm Lisansı

Güncelleme tarihi: 2 Ara 2022
Ahşap Paletler, ambalajlı ürünlerin istiflenmesinde kullanılan çok yönlü ekipmanlar olarak tanımlanmaktadır. Malların depolanmasını, taşınmasını ve nakliyesini kolaylaştıran paletlerin, lojistik sektöründeki önemi giderek artmaktadır. Çevre dostu olması bakımından ahşap paletler, sanayide ayrı bir öneme sahiptir. Endüstriyel toplumun ihtiyaçları, ürünlerin etkin bir şekilde taşınması, istiflenmesi ve muhafazasına yönelik gereksinimi de arttırmaktadır.

Malların taşınması ve istiflenmesinde kullanılan sistem ve ekipmanlara olan talep de bu paralelde gün geçtikçe artmaktadır.

Tedarik zinciri sırasında kullanılan ahşap paletlerin yükleme ve boşaltma sırasında görmüş olduğu hasar nedeniyle onarımı yapılarak yeniden/tekrar kullanılabilir hale getirilmesi gerekmektedir. En az yirmi bir parçadan oluşan ahşap paletlerin onarılarak tekrar kullanılabilir hale getirilmesi için Çevre İzin ve Lisans Belgesi gerekmetekedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince verilen bu belgenin geçerliliği 5 yıl olmakla beraber tüm iş ve işlemler Çevre Danışmanlık firmaları nezdinde yürütülmektedir. Bu konuda gerekli işlemleri yapılması için aracı çevre danışmanlık firmaları ile görüşülebilir.

Ahşap Ambalaj Atığı (Ahşap Palet) Geri Kazanım Lisansı için Gereken Temel Fiziksel Koşullar

Lisans Kapsamında Alınabilecek Atık Kodları: 150103


1- Kapasite raporu ve kapasite raporundaki makine - ekipmanlar kurulu olmalıdır. İşletmeye ait kapasite raporu bulunmuyorsa, Kapasite Raporu Muafiyet Yazısı alınmalıdır.

2- Açık ve kapalı alanların zemini beton olmalıdır.

3- Makine ekipmanın bulunduğu alan kapalı bir alan içinde olmalıdır.

4- Kapalı alanlar haricinde tesis etrafı kalıcı yapı malzemesiyle çevrili olmalıdır.

5- İnternet bağlantılı uzaktan erişim imkânı veren kantar ve kantar programı bulunmaktadır.

6- Tesise uzaktan erişim imkânı veren kamera ve kayıt sistemi bulunmaktadır. (30 gün geçmişe dönük izlenebilmelidir.)

7- Tesiste oluşan atıklar (tehlikeli ve tehlikesiz) için Geçici Depolama Alanı bulunmalıdır.

8- Çalışan personel sayısına uygun olarak düzenlenen tuvalet, lavabo, soyunma odası ve yemekhane bulunmalıdır.280 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page